بررسي وضعيت كارت اعتباری در ايران

 (تعداد بازدید : 1960)
بررسي وضعيت كارت اعتباری در ايران
آن‌طور كه در دائره‌المعارف‌های بريتانيكا و انكارتا آمده است، استفاده از اين نوع كارت برای انجام نقل و انتقال پول ابتدا در دهه 1920 و در كشور آمريكا رواج يافت. در آن زمان برخي شركت‌های خصوصي مانند بعضی از هتل‌هاي زنجيره‌ای و تعدادی از شركت‌های نفتی مشتريان خود را به استفاده از اين كارت‌ها برای سهولت در پرداخت تشويق می كردند.

 استفاده از اين كارت‌ها پس از جنگ جهانی دوم و خروج از ركود اقتصادی شدت گرفت اولين كارت اعتباری از نوع امروزی آن، يعني كارتی كه بتوان با استفاده از آن در طيف وسيعی از فروشگاه‌ها و كسب‌وكارها پول مبادله كرد، در1950 توسط Diners Club Inc معرفی شد و هنوز هم يكي از كارت‌های اعتباری شناخته‌شده از اين نوع به شمار می رود. در1958 نيز كارت اعتباری ديگری در همين رده توسط شركت American Expressمعرفی شد كه در حال حاضر يكی از معروف‌ترين نوع كارت‌های اعتباری است.

 مشخصه اصلی اين دسته از كارت‌ها اين‌است كه شركت صادركننده كارت از دارنده آن يك مبلغ عضويت سالانه دريافت می كند و سپس به صورت ماهانه يا ساليانه و يا در دوره‌های زمانی ديگر برای او صورت‌حساب می فرستد و معادل مبلغ اين صورت حساب از موجودی دارنده كارت نزد شركت صادركننده آن كسر می شود. مدتی بعد سيستم كارت اعتباری بانكی رواج يافت. در اين سيستم كه امروزه نيز مورد استفاده است، صادركننده كارت در اصل يك بانك است و هريك از دارندگان كارت اعتباری نزد بانك يك حساب دارند.

 هنگامی كه كالا يا خدماتي توسط دارنده كارت (مشتری) خريداری مي‌شود، اين پول بلافاصله به حساب فروشنده (كه خود نزد بانك حسابی دارد) واريز می شود. بانك نيز به نوبه خود اين هزينه را به صورت ماهانه و يا در دوره‌های زماني معين ديگری به حساب مشتری منظور   می كند و صورت‌حساب برايش صادر می كند و در صورتی كه به ميزان كافی در حساب مشتری پول نباشد، طی مهلت معينی از مشتری    می خواهد كه حساب خود را تكميل كند. مشتری می تواند مبلغ مورد نظر را يك‌جا و يا با اقساطي كه بهره به آن تعلق می گيرد، به بانك بپردازد. اولين سيستم بانكی از اين نوع در سال 1959 و از سوی Bank of America در كاليفرنيا معرفی شد وBankAmericard نام داشت. اين سيستم تنها در همان ايالت كار مي‌كرد.

 اما بعدا در سال 1966 در ايالت‌های ديگر نيز راه‌اندازی شد و صورت سراسري به خود گرفت. در سال 1976 اين سيستم بانكی به VISA تغيير نام داد. ويزا امروزه يك كنسرسيوم بين‌المللی است كه سيستم بانكی اغلب كشورهای دنيا در آن مشاركت دارند. در همان سال 1966 اتحاديه كارت بين بانكی يا Interbank Card Association شكل گرفت و بعدا به MasterCard تغيير نام داد. ويژگی مستركارت اين بود كه هيچ بانك خاصی در آن نقش محوری نداشت، بلكه هركدام از بانك‌هايی كه به صورت محلی اقدام به صدور كارت اعتباري براي مشتريان خود می كردند مايل بودند روشی براي متصل كردن سيستم‌های مالي خود به يكديگر پيدا كنند. چنين سيستمی می توانست در ميان مشتريان كوچك بانك‌ها كه مايل بودند از كارت خود براي كارهايی مثل خريد مايحتاج روزانه و يا خريد اتومبيل و مسكن استفاده كنند علاقه‌مندان زيادی داشته باشد. كارت اعتباری چيست؟ كارت اعتباری يك كارت پلاستيكی است كه روی آن نام صاحب كارت و شماره آن به صورت برجسته وجود دارد و پشت كارت يك نوار مغناطيسی ديده می شود كه درون خود برخی اطلاعات مهم مثل هويت و آدرس دارنده كارت را ذخيره كرده است.

 سيستم‌های مالی كامپيوتری مانند دستگاه‌های خودپرداز ATM از اين اطلاعات هنگام احراز هويت فرد به منظور برداشت پول استفاده   می كنند. يك كارت اعتباري استاندارد شامل يك عدد 16 رقمی نيز هست كه حاوی اطلاعات مهمی درباره نوع كارت، بانك صادركننده آن و اطلاعات ديگر است. اين شماره برای دارنده هر كارت منحصر به فرد است. از اين شماره برای شناسايی دارنده كارت هنگام انجام معاملات الكترونيكی روی اينترنت نيز استفاده می شود. چرا كارت اعتباری؟ ممكن است اين سوال در ذهن كسانی كه با اين كارت‌ها آشنايی ندارند به‌وجود آيد كه اصولا فلسفه حضور اين كارت‌ها چيست و مزيت اصلی آن‌ها كدام است. كارت‌های اعتباری چنانكه از نامشان پيداست مقدار معينی اعتبار مالی در اختيار صاحب كارت قرارمی دهند. هنگامی كه شما با حساب بانكی خودتان كار می كنيد، سابقه مبادلات مالی شما نزد بانك محفوظ می ماند. بانك با استناد به اين سابقه می تواند تخمين بزند كه اصولا ميزان گردش مالی حساب شما در طول يك دوره زمانی خاص چقدر است. درواقع ميانگين مانده حساب شما در هر دوره نشان دهنده حداقل ميزان درآمد شما يا به تعبير صحيح‌تر ميزان توانايی مالی شما در هر دوره زمانی معين است. بانك يا هر موسسه مالی و اعتباری مشابه آن می تواند براساس آن مانده به شما اعتبار بدهد. اعتبار معمولا مقدار نقدينگی يا پولی است كه برابر يا بيشتر از ميزان مانده حساب شما است. مقداری كه می توانيد در هريك از آن دوره‌های زمانی از موسسه يا بانك قرض بگيريد. ویژگی های کارت اعتباری مجازی چیست ؟ افزایش قدرت خرید -خرید از فروشگاهی آنلایی که ویزا کارت در آن پذیرفته باشد. سادگی-دریافت آسان وکاربرد آسان امنیت -محافظت در برابر هرگونه سوء استفاده انعطافپذیری-باکارتهای اعتباری مجازی از هر کامپیوتری می توانید خرید کنید پوشیدگی -صورتحساب آن به صورت آنلاین است .

تاریخ وسایر اطلاعات مربوط به خرید بصورت خصوصی باقی می ماند . سادگی شارژ-به سادگی می توانید این کارتها را شارژکنید تسهیلات -تاریخ دادو ستدهاوگزارشات مربوط به مانده حساب بصورن آنلاین ازآنجایی که کارت اعتباری مجازی یک کارت پیش پرداخت شده است ،لذا هیچ گونه سود،هزینه سالانه یا وجه تضمینی وجود ندارد. تفاوت بين كارت اعتباري و كارت های شارژی در کارتهای اعتباری بانک اعتباری را برای شما در نظر میگیرد و شما میتوانید تا سقف آن اعتبار خرید کنید بدون آنکه دیناری در حساب خود پول داشته باشید. در صورتیکه در کارتهای شارژی (Debit ) که امروزه در ایران توسط بانکها در اختیار افراد قرار گرفته است حتما باید معادل مبلغی که میخواهید خرید کنید در حساب خود پول داشته باشید. فروشگاههای پذیرنده کارت اعتباری با بانک صادر کننده کارت شما طرف میشوند و کاری به اعتبار شخص شما ندارند. بانک شما اعتبار شما را تضمین میکند. در ایران هم کارت ثمین اولین کارت اعتباری بود و اینک کارتهای اعتباری شتاب توسط بانکهای صادرات وکشاورزی و پارسیان و سامان صادر می گردد. این کارتها همانند کارتهای حساب الکترونیکی شتاب در بانکهای عضو طرح شتاب و فروشگاههای عضو شتاب قابل استفاده است. شما یک ماه بعد از خرید کالا صورت حسابی را از بانک دریافت میکنید که طی آن به شما دو هفته مهلت داده میشود تا نسبت به پرداخت جمع مبالغ خریدهای خود به بانک اقدام نمایید. کارتهای اعتباری دارای سقف اعتباری مشخصی می باشند. بانك هاي صادر كننده كارت اعتباری در ايران بانك پارسيان از تاريخ صدور در دوره های يك ماهه صورت حسابی برای دارنده كارت صادر مي شود . ارسال صورت حساب از طريق پست عادی ، پست الكترونيك يا فكس به صورت رايگان انجام مي شود . دارندگان كارت ازتاريخ صدور صورت حساب ، مدت ده روز فرصت دارند تا مبلغ صورت حساب خود را نقدی و يا در اقساط تعيين شده پرداخت نمايند . فناوري كارتهای بانك پارسيان نوار مغناطيسی می باشد و دليل اين انتخاب هم سادگی نرم افزار و سخت افزار مربوط به ان و هم چنين كم هزينه بودن ان است. بانك كشاورزی كارت های اعتباری مهر به منظور خريد در زمان حال و پرداخت در اينده طراحی شده اند از تاريخ صدور كارت ، در دوره های يك ماهه ، صورت حسابي برای هر دارنده صادر می شود . 

دارنندگان كارت از تاريخ صدور صورت حساب ، مدت 8 روز فرصت دارند تا مبلغ صورت حساب خود را نقدی پرداخت كنند. فناوری كارتهای بانك كشاورزی تراشه الكترونيكی می باشد و دليل اين انتخاب هم خاصيت افلاين بودن می باشد كه شايد علت اين موضوع محدوديت سرور و تعداد خطوط مي باشد. شركت صنايع الكترونيك ايران (ثمين كارت) اين شركت برای صدور كارتهای اعتباری بيشتر با سازمان ها و شركت ها قرار داد می بندد و با افراد حقيقی قرار داد ندارد . به وسيله كارت های ثمين هم می توان خريد انجام داد و هم برداشت نقدی داشت. ميزان اعتباری كه به افراد داده مي شود هشتاد درصد دريافتی ماهانه شان می باشد. فناوری كارت های ثمين هم تراشه الكترونيكی می باشد و علت هم خاصيت افلاين بودن ان می باشد. انواع کارتهای اعتباری کارت اعتباری Visa Virtual : کشور صادر کننده : انگلستان یک کارت اعتباری پیش پرداخت شده ( PrePaid ) می باشد که برای خریدهای online و تلفنی در اینترنت میتوان از آن استفاده کرد . عملکرد آن دقیقا به صورت سایر کارتهای اعتباری می باشد . تنها تفاوت آن اینست که این کارت تنها بصورت online قابل استفاده می باشد و شما می بایست قبل از خرید ، کارت خود را شارژ نمایید . کارت اعتباری Visa PrePaid : کشور صادر کننده : آمریکا کارت اعتباری Visa PrePaid یک کارت پیش پرداخت شده می باشد و شما می بایست قبل از خرید ، کارت خود را شارژ نمایید . کارت اعتباری فوق نوعی ابزار پولی و اعتباری است که جایگزین مناسبی برای حمل ارز در مسافرتهای خارجی بوده و از این نظر موجبات آسایش و فراغت خاطر دارندگان آن را در اینگونه سفرها فراهم می نماید.کارتهای اعتباری هم اکنون در سطح بین المللی و در اقصی نقاط جهان کاربرد وسیعی داشته و علاوه بر خرید های اینترنتی ، در کلیه مکانهایی که مجهز به سیستم پذیرش کارتهای اعتباری باشند ( از جمله فروشگاهها ، هتلها ، رستورانها ، تهیه بلیط هواپیما، خرید از مراکز خرید، بازدید از پارکها، موزه ها، نمایشگاها ) قابل استفاده خواهند بود . همچنین با داشتن این کارت می توانید پول خود را از دستگاه های خود پرداز ATM در سراسر دنیا دریافت نمایید . مدارک لازم جهت صدور کارت ،اصل پاسپورت ، فتوکپی از صفحات پاسپورت و تکمیل فرم های بانکی می باشد.. شما می توانید به میزان دلخواه کارت اعتباری خود را شارژ نمایید . سریع الحصول ترین نوع از کارتهای اعتباری, کارتهائی هستند که مبلغ موجودی کارت قبلا" پرداخت شده است و تا سقف آن مبلغ میتوان توسط کارت خرید نمود , دقیقا" مشابه کارتهای سپهر یا سیبای خودمان , به این نوع از کارتها , نقدی Cash و یا از پیش پرداخت شده prepaid میگویند. Prepaid MASTERCARD یکی از مشهورترین انواع Prepaid Credit Card و یا Cash Cardها میباشد . مزیت عمده کارتهای prepaid امنیت و اطمینان بسیار زیاد آنها نسبت به کارتهای اعتباری رایج و یا سنتی (Credit Card ) میباشد. و به همین دلیل سریعا" در جهان گسترش یافته و بعنوان برترین و مرجح ترین گزینه ی کارتهای اعتباری برای استفاده در اینترنت مطرح گردیده است. و حتی در کشورهای غربی که اکثر افراد دارای چندین کارت اعتباری نیز می باشند , برای خریدهای آنلاین خود در اینترنت از این نوع کارتهای اعتباری نقدی Prepaid Credit Card استفاده مینمایند.

 کارت اعتباری MasterCard , Visa Debit : کشور صادر کننده : امارات متحده در این حالت برای شما یک حساب بانکی به نام خودتان نزد یکی از بانکهای خارجی افتتاح می شود. این سرویس شامل دو کارت Visa Debit و Mastercard می باشد که به حساب بانکی شما مرتبط است . ipcshopping Card کارت اعتباری دیگری است که شرکت به ما ارائه میدهد. کارت فوق الذکر در حال حاضر برای ساکنین ایران کارایی ندارد. اما برای ساکنین جنوب شرقی آسیا بسیار مفید و مؤثر می باشد. از مزایای این کارت می توان به تخفیف ویژه و چشمگیر هنگام خرید از فروشگاههای طرف قرارداد با ipcshopping اشاره کرد. از کدام کارتهای اعتباری بیشتر اسفاده می شود ؟ در حدود نیمی از کسانی که از کارت اعتباری استفاده می کنند از دو کارت معتبر VISA Card و MAster Card بهره می برند. کارتهای اعتباری بین المللی درایران پیش از انقلاب بانکهای ایرانی قراردادهایی با موسسات بزرگ نظیر ویزا و مسترکارت داشتند ولی بعد از تحریم امریکا این قراردادها متوقف شد. به عنوان نمونه بانک ملی ایران قراردادی با ویزا داشت که بر اساس آن بانک ملی موسساتی را معرفی می کرد که کارت ویزا را بپذیرند و این بانک تضمین کننده مطالبات مشتریان ایرانی بود و در نهایت تمام پرداخت های خود را از ویزا دریافت می کرد. هم اکنون بانک مرکزی ایران با همکاری یک بانک اروپایی طرحی آزمایشی را در دست اجرا دارد که کارتهای صادر شده از سوی بانکهای خارجی به جز بانکهای آمریکایی و اسرائیلی در ایران قابل استفاده خواهد بود. این طرح آزمایشی در بیست مرکز نظیر هتلها اجرا شده و خارجیها می توانند بدون پرداخت پول نقد از کارتهای الکترونیک شخصی خود در ایران نیز استفاده کنند. اگر این طرح گسترش یابد تا حدودی مشکل اصلی گردشگران خارجی که به ایران می آیند، برای پرداخت برخی هزینه ها نظیر هزینه اقامت هتل حل خواهد شد. در مرحله دوم پیش بینی شده که شهروندان ایرانی از بانکهای داخلی تقاضای کارتهای اعتباری بین المللی بکنند و با تضمین بانکهای ایرانی کارت بین المللی برایشان صادر شود تا از مزایای آن در کشورهای دیگر استفاده کنند. مرحله نهایی این طرح حل و فصل اختلافات با آمریکا و برطرف شدن تحریم اقتصادی است که با وضعیت موجود چشم انداز روشنی برای آن وجود ندارد. مشكلات صدور كارت اعتباری در ايران بعد از انقلاب و در سال 1361 قوان انك داري ايران تغيير كرد و به بانك داري اسلامي تبديل شد . طبق قوانين بانك داری اسلامي زمانی   می توان اعتبار داد كه در قالب عقئد اسلامي باشد ، و چون تا كنون با قوانين بانكداری اسلامی هماهنگی ندارد نتوانسته اند عقودی برايش پيدا كنند كشور ما قوانين مربوط به كارت اعتباری ندارد. در واقع در قوانين در بانكداری اسلامی ، يا مقررات تدوين شده توسط شورای پول و اعتبار در بانك مركزی تا به عنوان كارت اعتباری وجود ندارد. مي توان گفتكه در ايران براي صدور كارت اعتباری دو محدوديت عمده وجود دارد، اولين محدوديت عدم تعريف قانونی كارت اعتباری و دومين محدوديت عدم وجود مجوز شرعی است . مشكل بزرگ ديگری كه كارت اعتباری دارد بحث ربوی بودن معاملات مي باشد . در واقع تشخيص سود و ربا مشكل است و بانك داری اسلامی را دچار اشكال می كند. علااوه بر اين مشكلات ذكر شده مشكلات فرهنگی در كشور ما فراوان است و بايد در ابتدا بحث فرهنگ سازی اجرا شود . مشكل در رسيدن به اين هدف اين است كه در واقع مسووليت فرهنگ سازی در ايران نا مشخص است و، بايد تشكيلاتی به وجود امده و فرهنگ سازی كند و از همه بانك ها و موسسات يك سهمی را بگيرد . مشكل ديگری در اين خصوص و بيشتر در زمينه ريسك مطرح می باشد ، نبود زير ساخت های حقوقی لازم برای حمايت از مشكلات حقوقی كارت ها می باشد. سيستم ‌شماره‌گذاری اگرچه سيستم كارت اعتباري به عنوان يك مدل اقتصادي در مبادلات مالي در تمام دنيا مورد استفاده قرار مي‌گيرد اما اين به معناي آن نيست كه شركت‌های صادر‌كننده اين كارت‌ها همگی از سيستم و روش واحدی برای ذخيره اطلاعات و شماره‌گذاری كارت‌ها استفاده می كنند. اما امروزه تمام كارت‌های اعتباری استاندارد و مشهور بين‌المللی از سيستم شماره‌گذاری ANSI Standard X4.13-1983 برای اين منظور استفاده می كنند.

در اين سيستم از يك عدد 16 رقمي استفاده می شود. اين عدد برای سهولت هنگام خواندن يا به خاطر سپردن به صورت چهار مجموعه چهار رقمی نوشته می شود اما اين تقسيم‌بندی چهارتايی هيچ ارزش و معنای خاصی ندارد. مثلا‌ً شماره‌گذاری يك كارت استاندارد مانند مستركارت يا ويزا به اين صورت انجام می شود : از سمت چپ، اولين رقم مشخص كننده سيستم كارت اعتباری است. عدد 3 مشخص كننده يك كارت از خانواده كارت‌های باشگاه‌های تفريحی و سيروسفر است. مثلا 37 به معنی American Express و 38 به معنی ‌Diners Club است. عدد 4 برای Visa ، عدد 5 برای MasterCard وعدد 6 برای Discover Card استفاده می شود. در مورد MasterCard رقم‌ دوم تعداد ارقام بعدی كه بايد به عنوان شماره شناسايی بانك تفسير شود را مشخص می كند. مثلا عدد يك به معنی اين‌است كه رقم سوم شماره بانك است يا عدد 2 يعني رقم‌های سوم و چهارم شماره بانك است. ارقامی كه پس از شماره بانك می آيند، حداكثر تا رقم پانزدهم مشخص‌كننده شماره حساب دارنده كارت است و رقم شانزدهم يك رقم كنترلی (Check Digit ) می باشد. در مورد Visa ارقام دوم تا ششم شماره بانك و ارقام هفتم تا دوازدم يا هفتم تا پانزدهم شماره حساب و ارقام سيزدهم يا شانزدهم رقم كنترلی هستند. اطلاعات اين نوار بر روی سه‌ تراك كه عرض هركدام به اندازه يك دهم اينچ است ذخيره می شود. تراك‌های اول و سوم می توانند 210 بيت بر اينچ (bpi ) و تراك دوم می تواند 75 بيت بر اينچ ذخيره كند. جزئيات نحوه ذخيره‌سازی اطلاعات روی اين تراك‌ها در استاندارد ISO/IEC7811 آمده است. متناظر با هر كارت اعتباری بانكي مشخصات مهمی از دارنده كارت نزد بانك صادركننده كارت ثبت می شود. اين اطلاعات حداقل شامل نام ونام خانوادگی دقيق دارنده كارت، آدرس صحيح وی و شهر و كشور محل سكونت است. علاوه بر اطلاعات فوق، تاريخ انقضای اعتبار كارت نيز ثبت می شود. به طور معمول، پيش از سررسيدن تاريخ انقضای كارت، صادركننده آن با صاحب كارت تماس می گيرد و او را برای جايگزين كردن كارت فعلی با كارت جديد تشويق میكند. كارت جديد ممكن است دارای شماره متفاوتی باشد يا از همان شماره قبلي براي مدت معين ديگري مجدداً استفاده شود. استفاده از كارت اعتباري‌ اطلاعاتي كه همراه هر كارت اعتباری بانكی بين‌المللی ثبت می شود توسط كنسرسيوم مربوطه، بانك اصلی صادركننده، واسطه احتمالی صدور كارت، و نيز خود دارنده آن قابل دسترسی است. اما هنگامی كه يك معامله الكترونيكی از اين طريق صورت می گيرد، فروشنده كالا يا خدمات تنها به اطلاعات ناچيزی از اين مجموعه دسترسی دارد كه آن نيز فقط برای انجام الكترونيكی معامله مورد نياز است و در سيستم‌های امن و استاندارد شبكه مبادلات الكترونيكی پول هرگز مشخصات كامل دارنده كارت در اختيار فروشنده قرار نمی گيرد. اگر يك كارت اعتباری يا بدهی از نوع ويزا و مستركارت توسط يك بانك معتبر صادر شود، به احتمال زياد دارنده آن كارت خواهد توانست از طريق شبكه اينترنت و با مراجعه به سايت بانك مربوطه، به حساب مرتبط با كارتش دسترسي پيدا كند و علاوه بر اطلاعات هويت و آدرس خود، سابقه گردش مالی حسابش را ببيند و از ديگر خدمات آنلاين بانك مذكور استفاده كند. همچنين صاحب كارت می تواند با مراجعه به يكي از هزاران سايت‌ فروشنده آنلاين كالا و خدمات در اينترنت، كالايی سفارش دهد. هنگام ثبت سفارش خريد، همان اطلاعاتی كه در كارت اعتباری درج شده است از خريدار تقاضا مي‌شود. اگر سايت مذكور قبلاً يك گواهی معتبر(Certificate ) از يكی از شركت‌های صادر كننده گواهی ديجيتالی دريافت كرده باشد، به معني آن ‌است كه اين اطلاعات مستقيماً و از طريق يك پروتكل امن برای بانك صادركننده كارت ارسال و صحت اطلاعات ارسال‌شده و ميزان موجود حساب كارت كنترل و نتيجه آن به سايت فروشنده اطلاع داده می شود. هنگام ثبت سفارش دو آدرس توسط فروشنده از خريدار تقاضا می شود. اگر خريدار هنگام ثبت سفارش قصد داشته باشد كالا را به آدرس ديگری به غير از آدرس ثبت شده در كارت اعتباری خود بفرستد (اصطلاحا اگر آدرس Billing يا صورت حساب متفاوت از آدرس Shipping يا ارسال كالاي خريداري شده باشد) آدرس دومی نيز ضروری است در غير‌اين‌صورت كالا به آدرس پيش‌فرض در كارت اعتباری ارسال می گردد. توجه به اين نكته ضروری است، كه برخی از سايت‌های اينترنتی براي خريداران خود يك پروفايل ايجاد می كنند و نام خريدار، آدرس ثبت شده در كارت اعتباری و شماره 16رقمی كارت را به همراه نوع آن (مثلا مستركارت) روی بانك اطلاعاتی خود ثبت می كنند تا خريدار در مراجعه بعدی نيازمند پركردن مجدد اين مشخصات (هنگام ثبت سفارش) نباشد. در اين صورت بايد خريدار اطمينان حاصل كند كه اطلاعات كارت اعتباری او از سوی سايت فروشنده مورد سوء استفاده قرار نخواهد گرفت. نتيجه گيری كارت های اعتباری تنها نوع كارت های پرداخت می باشد كه از طريق بحث اعتبار برای تسهيل امر پرداخت از طريق پرداخت الكترونيكی به بازار وارد شده است . 

بدين معنا كه مبلغ اعتبار كارت ، از انواع تسهيلاتی است كه بانك ها به مشتريان اعطا می كنند اما به صورت الكترونيكی. اما در اخر ذكر اين نكته ضروری می باشد كه استفاده از كارت يك عادت و رسم فرهنگی است و تا زمانی كه در جامعه و فرهنگ اجتماعی ما نهادينه نشده باشد مردم انگيزهای برای به كار بردن ان به جاي پول احساس نمی كنند.


تاریخ: ۱۳۹۶/۰۲/۲۶
منبع :