اتمام حجت رئیس کل بانک مرکزی با بانک ها

 (تعداد بازدید : 2243)
اتمام حجت رئیس کل بانک مرکزی با بانک ها
به گزارش ایرنا ، ولی الله سیف در حاشیه بیست و هشتمین همایش بانکداری اسلامی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بانک مرکزی همه پیش بینی ها را برای رفع موانع رعایت نرخ سود داشته است.
وی در پاسخ به سوالی درباره توافق انجام شده با خودروسازان برای تعادل بخشی به بازارها گفت: خودروسازان می توانند با نرخ 18 درصدی پیش فروش انجام دهند اما برای لغو قرار داد نرخ مورد نظر 15 درصد خواهد بود.
وی درباره بخشنامه اخیر بانک مرکزی مبنی بر الزام رعایت نرخ سود گفت:بانک مرکزی پس از ایجاد زمینه های لازم برای انضباط نرخ سود بانکی اخیرا بخشنامه هشت بندی را به نظام بانکی ابلاغ کرد.
وی افزود: امروز هم جلسه ای را با مدیران عامل بانک ها داشتیم و قرار است از روز شنبه 11 شهریور ما به طور جدی همزان در کل نظام بانکی کشور عملیاتی شود.
سیف گفت: یکی از عوامل تهدید کننده و ایجاد اخلال در بازار پول کشور موسسات غیرمجاز بودند که شرایط ناگواری را ایجاد کرده بودند و در نهایت با همکاری بخش نظارت، دیگرموسسه غیرمجاز فعالی را در کشور نداریم.
رییس کل بانک مرکزی بدهی بانک ها به بانک مرکزی و نرخ های بالای جریمه آن را عامل موثری در رعایت نشدن نرخ های سود دانست و گفت: این بدهی ها به دلیل تسهیلات تکلیفی به بانک ها تحمیل شده بود و از این رو ساماندهی شدند و به خط اعتباری تبدیل شدند تا عطش جذب نقدینگی فروکش کند
سیف گفت: یکی دیگر از عوامل موثر، پیش فروش خودرو بود که با همکاری وزارت صنعت مقرر شد این بخش نیز به تعادل برسد.
رئیس شورای پول و اعتبار تاکید کرد: قابل معامله نبودن اوراق بدهی دولت نیز بر نبود تعادل در بازار سود و بازار سرمایه اثر گذاشته بود که با توافق بورس قرار شد برای این اوراق امکان خرید و فروش فراهم شود. وی افزود: حتی انتشار خبر مربوط به امکان خرید و فروش این اوراق اثر مثبت خود را بر بازار گذاشت و نرخ این اوراق را کاهش داد.
سیف گفت: در کنار همه اینها در جلسه ای با مدیران عامل بانک های کشور ضرورت رعایت نرخ های مصوب تشریح شد و به نظر می رسد بانک مرکزی با جهت گیری مناسب و همکاری بانک ها به هدف خود در زمینه تحقق نرخ های مصوب برسد.
وی افزود: این رویه آغازی برای شروع رشد اقتصادی کشور است تا بر ایجاد شغل، ایجاد صادرات و ... متمرکز شویم زیرا در همه این موارد نقش نظام بانکی بسیار مهم است و بر هزینه تمام شده تولید اثر گذار است.
رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: متعادل شدن نرخ ها سود بانکی اثر خود را بر اقتصاد خواهد داشت؛ البته اعلام نرخ آخرین اقدام بانک مرکزی نیست، بلکه شروع ایجاد انضباط است که به دنبال آن در مقاطع بعدی اقدام های دیگری انجام خواهیم داد که بتوانیم بازار را در شرایط متعادل قرار دهیم و نرخ های بانکی ارتباط منطقی با تورم داشته باشد.
از سیف درباره شبهه ربوی بودن عملیات بانکی اشاره کرد و گفت: سود در نظام بانکی نمی تواند معین باشد بلکه باید در آخر سال مالی محاسبه شود.
وی افزود: یکی از اشتباهاتی که در گذشته انجام شده بود فکر می کردند نرخ سود بانک ها قطعی است در حالی اصلا قطعی نیست و علی الحساب است که از بابت رقمی که پایان سال سپرده گذار می تواند از بانک دریافت کند، بخشی از آن را در ماه های مختلف به صورت علی الحساب دریافت می کند.
وی افزود: نباید فراموش کرد که این نرخ علی الحساب از اصل رقم بالاتر باشد؛ متاسفانه در شرایط رقابتی غلطی که در کشور بوجود آمده بود، به جایی رسیده بودیم که رقم علی الحساب از رقمی که از پایان سال محاسبه می شد، بیشتر بود و بانک با شرایطی مواجه می شد با شرایطی که از قبل انجام داده بود و مجبور بود از حق سهامدار به سپرده گذار تخصیص دهد.
وی افزود: این رویه یک عدم تعادل را در بازار سرمایه نیز ایجاد می کرد و بنابراین با این اقدام، این مفهوم نیز شفاف شده است زیرا در این بخشنامه قید شده است که هیچ بانکی نمی تواند از علی الحساب سود 15 درصد بیشتر بدهد.
وی افزود: اگر بانکی پیش بینی می کند که پایان سال بیش از 14 درصد نمی تواند به سپرده گذار سود بدهد، نمی تواند سود علی الحساب 15 درصد بدهد و اگر بانکی این کار را بکند، مدیریت آن بانک باید در مقابل سهامدارانش پاسخگو باشد، زیرا سهامداران چنین اجازه ای را به مدیریت بانک نمی دهند که از حقوق آنها به سپرده گذار اختصاص دهد.

وی تاکید کرد: در این رابطه به وزارت امور اقتصادی و دارایی هماهنگی کامل داریم و در مجامع بانک ها حتما از مدیران بانک ها که تخلف کرده اند، سوال خواهد شد و پیگیری خواهد شد.

سیف درباره اقدام برخی بانک ها مبنی بر تمدید حساب های سپرده گذاری گفت: مشکلی از این بابت نداریم؛ اوج این اقدام منجر به این می شود که سپرده های سرمایه گذاری کوتاه مدت عادی به بلند مدت تبدیل شود. 
وی افزود: ما بررسی کردیم که این فاصله زمانی از زمان اعلام تصمیم تا عملیاتی کردن آن قائل شویم یا خیر؛ اگر این فاصله زمانی را اعلام نمی کردیم مشکلات دیگری بروز می کرد. وی افزود: نظام بانکی حدود 23 هزار شعبه دارد و ممکن بود با ناهماهنگی در اجرا رو به رو می شد زیرا اگر شعبه ای تخلف می کرد، می توانست به راحتی اعلام کند که بخشنامه را دریافت نکرده است.
سیف گفت: ما فضای دادیم، اتمام حجت کردیم و ممکن است جاهایی مسایلی پیش آید. اما با بانکی که خلاف کرده باشد، برخورد می کنیم. وی اظهار داشت: انضباطی که می خواهیم حاکم شود، ارزش بیشتری دارد و جا داشت با یک فاصله زمانی این بخشنامه اجرا شود.
سیف درباره کمبود منابع گفت: بانک مرکزی تلاش کرده در مواردی که اضافه برداشت هایی که بخاطر تسهیلات تکلیفی بود، از طریق خطوط اعتباری جبران کند و کمبود های مقطعی کوتاه مدت را از بازار بین بانکی تامین می کند. وی افزود: ما برای این تعادلی که نیاز است، در همه بازارهای مالی و پولی بوجود آید، تلاش کردیم و امیدواریم، تعادل مورد نظر ایجاد شود.


تاریخ: ۱۳۹۷/۰۶/۰۸
منبع : شهر خبر