سوئيفت به چه معناست ؟


سوئيفت - SWIFT یک کلمه جهانیست و گرفته شده از جمله "Society For Worldwide Interbank Financial telecommunication" با معنی "جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی " می باشد.
کشور بلژيک که به عنوان مرکز سوئيفت مصوب شده، به عنوان مؤسسات مالی در سراسر جهان فعالیت و از یک سیستم کاملا امن جهت تبادل اطلاعات مالی محرمانه در سراسر جهان استفاده می نمایند. مالکیت سوئیفت در دست بانکهای عضو است و در حال حاضر به عنوان امن‌ترین سیستم‌های انتقال پول به خارج از کشور خوانده می شود.

سوئيفت چطور به امن ترین سیستم حواله ارزی تبدیل شد؟می توان آغاز سیستم سوئیفت را بعد از خاتمه جنگ جهاني دوم، به ويژه در اواخر دهه 1950 دانست. در این دوران سیستم بانکداری با موجی از پیشرفت روبه رو شد و تکنولوژی نظام بانکداری نیز از تمامی پیشرفت ها بهره برد. مزایای سیستم سوئيفت در تجارت جهاني به قدری چشم گیر بود که به سرعت جایگاه خوبی بین مردم کسب کرد و با وجود رشد و شکوفایی اش حجم عملیات بین بانکی به شدت افزایش  یافت. اما این سیستم در ابتدا نیاز به تغییراتی داشت تا به روشی هرچه امن تر پاسخگوی حجوم نیاز مردم از سراسر دنیا باشد.
 از این رو، تبادل پيام‌هاي بين بانکي با بهره گیری از روشی نوین به نحوي طرح‌ريزي شد که اتوماسيون سيستم بانکي بين‌المللي را به همراه داشته باشد و این برنامه و تغییر در اوايل دهه 1960 توسط نمایندگان بانک های بزرگ اروپايي وآمريکايي اتخاذ و اعمال شد. مراحل قانوني تأسيس سوئيفت، خريد تجهيزات و نصب و راه‌اندازي سیستم سوئیفت برای ارائه خدماتی همچون : حواله های ارزی سوئیفت، نقل و انتقال بین بانکی و... در طول چهار سال انجام گرفت. در نهايت سوئيفت با عضويت 239 بانک از 15کشور در نزدیکی بروکسل پايتخت کشور بلژيک در سال 1973 تأسيس و در سال 1977 با عضويت 518 بانک از 22 کشور با ارسال پنج هزار پيام در اولين روز راه‌اندازي شد.

سوئیفت و مزایایش، ارزیابی سیستم سوئیفت :تا به امروز، سوئیفت به دلیل رعایت تمام اصول نقل و انتقالات بانکی، رمزگذاری اطلاعات حواله ارزی و رعایت استاندارد های بسیار بالا، به هیچ موردی از قبیل عدم کارایی سیستم یا بروز اشتباه در آن مواجه نشده است. از مهمترین مزایای سوئیفت می توان به 7 ویژگی ذکر شده در ادامه اشاره کرد:

 1. استاندارد بالا و واحد در سوئیفت : 
  متون پیام های بانکی در رعایت امنیت و سرعت از اهمیت ویژه ای برخوردار است، با تنظیم متون پیام‌های بانکی و ساخت قالبی واحد برای این متون، علاوه بر سرعت بخشیدن به تنظیم متن پیام‌های بانکی، پیام ها سریع شناسایی شده و از اتلاف وقت در تنظیم متن پیام‌های بانکی جلوگیری می شود و از همه مهم تر از سلیقه‌ای عمل کردن افراد در تنظیم متون پیام‌های بانکی نیزجلوگیری می شود.

 2. سوئیفت سیستمی قابل اطمينان :
  سوئيفت ادعا می‌کند که در حدود 99/99 درصد قابل اطمینان است. علت وجودی این ادعا مفقود نشدن حتی یک پیام سوئيفتی در این شبکه است. قابل اطمینان بودن این پروتکل به دلیل بی نقص بودن طراحی سیستم سوئیفت است، به طوری که درصد اشتباه در آن بسیار اندک است.

 3. امنيت بالا در خدمات سوئیفت :
  متن پیام ها ازامنیت بالایی برخوردار است و دسترسی به پیام های بانکی سوئیفت توسط افراد غیر مجاز غیر ممکن است. چرا که پیام‌های مبادله شده و اطلاعات حواله ارزی به صورت خودکار رمز گذاری می‌شوند و محتوای پیام‌ها تا رسیدن به مقصد پراکنده و نامفهوم است.

 4. سرعت بالا در پیام های بانکی :
  اتلاف وقت در سیستم سوئیفت بانک بی معنیست، نقل و انتقال پیام دراین سیستم بسیار بالا است و در چند ثانیه به محض ارسال آن از طریق شبکه سوئیفت توسط آخرین امضای مجاز، پیام تحویل شبکه گیرنده سوئيفت داده می‌شود.

 5. کاهش هزينه ها ی اظافی :
  هزینه مخابره پیام و کارمزد اجرای یک پیام سوئیفتی با توجه به این که نیاز به نیروی انسانی ندارد و توسط رایانه خوانده و اجرا می‌شود در مقایسه با سایر سیستم‌ها کمتر بوده و هزینه به صورت کاراکتری مورد محاسبه قرار می‌گیرد. علاوه بر این هر چه تعداد پیام ارسالی استفاده کنندگان بیشتر شود، هزینه هر پیام ارزانتر می‌شود.

 6. قابليت دستيابی در همه ساعت :
  در هر زمانی از شبانه روز در کلیه 365 روز سال سیستم سوئيفت بدون تعطیلی قابل دسترسی است، خدمات ارایه می‌دهد و مبادله پیام امکان‌پذیر است

 7. تسویه سریع و هم زمان حسابها :
  وقتی فرستنده و گیرنده پیام هر دو در شبکه سوئیفت فعال باشند، انتقال اطلاعات یا مبادله حواله ارز به صورت آنی با نرخ و قیمت حواله ارزی مشترک صورت می گیرد.

سازمان سوئيفت

سازمان جهانی سوئیفت از طرف اعضا با پرداخت حق عضویت و هزینه تعداد پیام ارسالی تأمین مالی می‌شود. در واقع سوئیفت متعلق به بانک‌های عضو بوده و یک مؤسسه تعاونی یا به عبارتی دیگر یک مؤسسه غیرانتفاعی است که توسط اعضا آن مدیریت می شود. اعضای 25 نفره هیأت مدیره سوئيفت را بانک‌های عضو انتخاب می‌کنند.

سیستم  سوئیفت بانک در ایران :

سال 1364 : در این سال کارشناسان بانک مرکزی ، بررسی‌های اولیه را برای عضویت بانک‌های ایرانی در سوئيفت اعمال کردند، اما با توجه به وقوع جنگ تحمیلی و اولویت‌های اساسی‌تر به تعویق افتاد.
سال 1369: هیأتی از طرف بانک مرکزی، مأمور هماهنگی با بانک‌های تجاری شد تا به منظور عضویت در سوئيفت اقدامات لازم را انجام دهد.
سال 1370: پس از هماهنگی‌های لازم با بانک‌های تجاری تقاضای عضویت سیستم بانکی ایران توسط بانک مرکزی به سوئيفت ارائه شد.
سال 1371: پس از ارائه سه پیش شرط عضویت به سوئيفت، عضویت بانک مرکزی به همراه پنج بانک تجاری صادرات، ملی، تجارت، ملت و سپه در آذرماه پذیرفته شد.
در نهایت در سال 1372 بانک ملی ایران پس از راه‌اندازی سایت، خرید تجهیزات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری لازم به شبکه سوئيفت ملحق گردید.

خدمات و انواع پیام‌های مالی سوئيفت :

 • پیام‌های گروه یک: دستور پرداخت ها و چک ها
 • پیام‌های گروه دو: نقل و انتقال بین بانکی
 • پیام‌های گروه سه: معاملات ارزی
 • پیام‌های گروه چهار: وصولی‌ها
 • پیام‌های گروه پنج: بورس و اوراق بهادار
 • پیام‌های گروه شش: فلزات گران‌بها و سندیکاها
 • پیام‌های گروه هفت: اعتبار اسنادی، ضمانت‌نامه
 • پیام‌های گروه هشت: چک های مسافری
 • پیام‌های گروه نه: صورت‌حساب ها و مدیریت وجوه


حواله ارزی سوئیفت برای موارد ذیل مناسب بوده
و 3 تا 5 روز کاری به حساب مورد نظر واریز می شود:    
 -  ارسال جهت حسابهای فیمابین شرکتها و کارخانجات
- ارسال هزینه ثبت نام دانشگاهها و کالج ها- موسسات و سفارتخانه ها
- هزینه ثبت مقالات در مجلات و ژورنالهای خارجی

نکات ضروری برای حواله های سوئیفت بانکی ( تی تی ) :

در روزهای شنبه و یکشنبه بدلیل تعطیلی امکان ارسال حواله سوئیفت نیست و کلیه حواله های این دو روز دوشنبه ارسال می گردد.
صدور حواله‌ ارزی سوئیفت: سوئیفت امکان انتقال امن پول از کشوری به کشوری دیگر یا حتی از قاره ای به قاره ای دیگر را فراهم میکند، مشتریان سوئیفت بدون هیچ دغدغه‌ای حواله‌های ارزی خود از طریق این سیستم بانکی امن و قابل اطمینان بین‌المللی انتقال می دهند.

اطلاعات مورد نیاز برای ارسال حواله ارزی سوئیفت :

 1. نام صاحب حساب - Account's Holder Name : نام و نام خوانوادگی شناسنامه ای برای ثبت و ارسال حواله ارزی سیستم سوئیفت.
 2. آدرس صاحب حساب - Address: نشانی دقیق محل سکونت فعلی برای ثبت در سیستم سوئیفت.
 3. شماره حساب - Account Number : شماره حساب بانک سوئیفتی
 4. نام بانک - Name of Bank: نام بانک سوئیفتی
 5. آدرس بانک - Bank's Address: آدرس دقیق بانک سوئیفتی که می توانید آن را از شعبه بانک خود دریافت نمایید.
 6. کد سوئیفت بانک - Swift Code: برای ثبت سفارش صدور حواله‌ ارزی سوئیفت لازم است از سوئیفت کد حسابی که می‌خواهید وجه درخواستی شما به آن منتقل شود، اطلاع داشته باشید. 

سوئیفت کد چیست

سوئیفت کد از ۸ تا ۱۱ کاراکتر تشکیل شده و این کاراکترها مجموع ای از عدد و حروف می باشند که چهار کاراکتر اول معرف کد بانک، دو کاراکتر دوم معرف کشور بانک، دو کاراکتر سوم معرف موقعیت مکانی بانک و سه کاراکتر آخر معرف کد شعبه بانک است . در واقع این کد علامت انحصاری برای شناسایی بانک هاست.
برای انتقال حساب و انتقال حواله های ارزی، وارد کردن ۸ کاراکتر اول کافی و اطلاعات ۳ بخش آخر اختیاری است.
اگر چه ازسیستم ثبت سفارش برای حواله پول به خارج از کشور از امنیت بالایی برخوردار است و در صورت مغایرت اطلاعات تراکنش انجام نمی شود، اما در صورت ارائه اطلاعات و انتقال اشتباه هرگونه مسئولیتی به عهده شما خواهد بود.

انواع حواله های ارزی سوئیفت:

حواله های ارزی صادره - Outward Transfers :
بر اساس دستور پرداخت دریافتی از مشتری و با رعایت مقررات پیشگیری از پولشویی، بانکها مجاز می باشند به ارسال حواله ارزی به سایر بانکهای داخلی و یا خارجی اقدام نمایند.
مدارک لازم برای حواله ارزی صادره : به نزدیکترین شعبه یا واحد ارزی بانک مورد نظر رفته و برای تکمیل فرم ارسال حواله (به زبان انگلیسی) اقدام کنید. تکمیل کردن فرم کافیست و نیاز به مدرم دیگری نیست.
اطلاعات درخواستی فرم مشمل بر:
 1. نام، آدرس، و شماره تلفن فرستنده؛
 2. شماره حساب گیرنده حواله یاIBAN NUMBER ؛
 3. مشخصات کامل ذینفع حواله؛
 4. مشخص کردن دلایل صدور حواله؛
 5. تعهدنامه (مرتبط با مقصد ذینفع)
 6. اظهار نامه گمرکی در مبادی ورودی برای مسافران خارجی (حداکثر به مبلغ اظهارنامه ، به منظور رعایت قوانین پولشوئی )جهت اسکناس و نقود بیگانه
حواله ارزی وارده - Inward Transfers :

کارگزاران (بانک های خارجی و داخلی) پس از دریافت پیام سوئیفت در کوتاه ترین زمان ممکن امکان دریافت وجه توسط مشتری را فراهم می کنند. مشتری می تواند ارز حواله را در حساب های ارزی خود نگهداری یا به نرخ روز به بانک فروخته یا به خارج از کشور حواله کند و یا به ارز دیگر تبدیل کند.
مدارک لازم برای حواله ارزی وارده : اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی لازم است تا اطلاعات حواله با مشخصات مشتری و حساب وی کنترل گردد. 

اگر نیازبه انتقال سریع ارز و خصوصا انتقال ارز سریع به آمریکا را دارید، و همچنین گیرنده ارز دارای حساب بانکی نیست ، باید گفت که حواله مانی گرم برای موارد این چنینی مناسب ترین  می باشد. اطلاعات لازم به منظور ارسال حواله ارزی در مانی گرم به این شرح است:
نام و نام فامیل گیرنده وجه : First name and Last name
آدرس کامل پستی گیرنده وجه + کد پستی : Full address + postal code
شماره تلفن گیرنده وجه : Phone Number
پس از ارسال حواله یک کد به همراه نام فرستنده و کشور محل ارسال ارز به شما تحویل داده می شود و شما می بایست این مشخصات را که شامل: Code Number، Sender و Country می باشد به شخص گیرنده وجه بدهید تا ایشان با همراه داشتن مدرک شناسایی و البته این کد امنیتی از مراکز پرداخت حواله مانی گرم در خارج کشور مبلغ حواله ارسالی را دریافت نماید.
حواله های مانی گرم فوری بوده و در همان روز پس از گذشت 10 دقیقه می توانید مبلغ مورد نظر را با استفاده از کارت های اعتباری دریافت کنید.